Obowiązki notariusza. Co oznacza „szczególna staranność”?

0
20

Zawód notariusza wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dowiedz się jakimi cechami powinien cechować się notariusz i w jaki sposób powinien wykonywać swoje obowiązki.

Dobra kancelaria notarialna? Notariusz Notus Katowice!

Jaka powinna być dobra kancelaria notarialna? Katowice mają kilka propozycji. Odpowiedni notariusz musi być rzetelny i uczciwy. Po pierwsze, powinien mieć bardzo dobrą znajomość aktualnego prawa. Wymaga to dużo pracy i ciągłego dokształcania się, gdyż prawo szybko się zmienia. Po drugie, powinien być skrupulatny i dokładny. Sporządzanie aktów notarialnych i innych dokumentów wymaga bardzo wiele uwagi i cierpliwości – nie ma tu miejsca na pomyłki. Niezbędne jest też, aby notariusz mógł sprawnie wytłumaczyć w zwięzły i prosty sposób wszelkie zawiłości prawne osobom, które niezbyt pewnie operują językiem prawa i nie mają o nim rozległej wiedzy. Te wszystkie cechy sprawiają, że notariusz sprawia wrażenie stabilnego, zrównoważonego oraz dokładnego. Akt notarialny musi być sporządzony prostym językiem, w taki sposób, który nie budzi wątpliwości ani zastrzeżeń co do autentyczności oraz woli stron. Dzięki temu załatwienie sprawy notarialnej nawet przez zupełnego laika prawa będzie dość łatwe.

Konsekwencje dla notariusza

W przypadku niesprostania wymogom z ustawy Prawo o notariacie, notariusza spotykają konsekwencje. Jeśli dokument przez niego wystawiony jest nieprawidłowy, notariusz odpowiada za jego skutki. Przy niezachowaniu szczególnej staranności podczas sporządzania np. aktu notarialnego, notariusz ponosi konsekwencje za zarówno straty osoby poszkodowanej, jak i za brak oczekiwanych korzyści. Dlatego dokumenty sporządza się specyficznym językiem, w którym nie ma miejsca na niedopowiedzenia – wszystko jest wielokrotnie powtórzone, aby nie było wątpliwości co do wyrażonej w nim woli, czy osób, których dotyczy dokument.

Notariusz powinien cechować się wysoką etyką. Niedopuszczalne jest sporządzanie aktów prawnych, poświadczeń i innych czynności notarialnych dla swojej osoby, małżonka, dzieci czy innych bliskich mu osób. W dodatku ciąży na nim obowiązek odmówienia sporządzenia pisma, jeśli miałoby to być niezgodne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here