Wygodna i nowoczesna – jak zaplanować uniwersalną łazienkę?

0
20

Łazienka powinna być wygodna, funkcjonalna. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń pozwala znaleźć komfort nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jak zaplanować łazienkę, aby była wygodna dla każdego?

Odpowiedni projekt łazienki

Oczywiście, jeśli masz więcej miejsca na łazienkę, sprawa jest prostsza. Niestety wiele osób ma dość małe łazienki, w których po umieszczeniu podstawowych sprzętów sanitarnych zostaje zaledwie metr przestrzeni. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj powiększyć to pomieszczenie kosztem pokojów obok. Metr lub dwa mniej w pokoju dziennym nie będzie aż tak odczuwalne, a znacznie ułatwi aranżację łazienki. Jeśli masz w rodzinie lub wśród znajomych osoby starsze lub niepełnosprawne, jest to szczególnie ważne. Musisz postarać się, aby projekt łazienki uwzględniał ich potrzeby. Łazienki dla niepełnosprawnych to dobre udogodnienie, które docenią także osoby o czasowej niedyspozycji – np. jeśli po feriach przyjedziesz do domu z nogą w gipsie.

Przestrzeń i układ

Najmniejsza łazienka wymaga minimum 2,5 m2, co jednak jest dużo za mało, aby móc komfortowo się w niej poruszać. Wygodna łazienka z wanną to około 4 m2, a taka z większą umywalką, bidetem lub regałem potrzebuje metra więcej. Wygodną, komfortową i w pełni wyposażoną łazienkę zainstalujesz w pomieszczeniu o wielkości 7 m2. Przy aranżacji przestrzeni ważne są długości ścian, obecność okna czy wnęk. Wnęki mogą być bardzo przydatne, jeśli pasują do wymiarów prysznica, toalety czy pralki. Jednak w przeciwnym razie mogą znacznie utrudnić planowanie.

Odpowiednie pole do manewru

Planując łazienkę pamiętaj, aby zostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni przy każdym z urządzeń sanitarnych. Powinieneś być w stanie wygodnie z nich korzystać, obracać się i przechodzić bez obaw o obtłuczenie się czy potrzeby przeciskania się między umywalką a prysznicem. Jeśli masz mało przestrzeni – kup nieco mniejsze urządzenia. Wolne metry są naprawdę ważne! Małą łazienkę ozdób dużym lustrem i jasnymi płytkami z minimalną fugą. W ten sposób znacznie powiększysz wizualnie metraż!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here