Jak rozpoznać prawdziwy oscypek?

0
28

Oscypek jest dziś symbolem Podhala. Koniecznie trzeba go skosztować podczas wyjazdu w okolice zakopanego. Potocznie nazywa się tak wszystkie wędzone sery z okolicy, jednak jest to niewłaściwe. Jak rozpoznać ten prawdziwy oscypek?

Apartamenty do wynajęcia – Zakopane pełne oscypków

Każdy, kto zawędruje do Podhala i wynajmie apartament w Zakopanym czy okolicy, natknie się na wędzone serki podhalańskie – zarówno na Krupówkach, w restauracjach, jak i w schroniskach przy popularnych szlakach. Warto pamiętać, że wiele z nich nie jest prawdziwym oscypkiem. Możemy zobaczyć takie propozycje jak: scypki, serki bacy, gołki czy sery podhalańskie. „Oscypkiem” jest nazywany tylko konkretny produkt powstający w bacówce, który ma formę dwustronnego stożka o długości od 17 do 23 cm i grubości od 8 do 12 cm. Serek ten jest uważany za produkt regionalny Unii Europejskiej i od 2008 roku ma Chronioną Nazwę Pochodzenia. Każdy kto nie sprzedaje prawdziwych oscypków, a jednak tak się reklamuje, wprowadza konsumentów w błąd i łamie prawo.

Certyfikat oscypka

Bacowie rozpoczęli certyfikowanie swoich wyrobów, dzięki pomocy dofinansowań z Unii Europejskiej. Według prawa, oscypek musi mieć co najmniej 60% mleka owczego w swoim składzie. Na większą skalę, taka produkcja jest nieopłacalna. Co więcej, aby uzyskać certyfikat trzeba zadeklarować ilość mleka i planowanego sera, co przy zmiennej mleczności owiec jest trudne do określenia. Bacowie nie są zgodni co do normy 60% zawartości owczego mleka – uważają że znacznie ważniejsze niż proporcje są jakość mleka, a także sposób wyrobu. Jednak certyfikat jest dobrym zabezpieczeniem, gwarantującym jakość.

Nawet jeśli udało nam się znaleźć Zakopane last minute, trzeba pamiętać, że przy wyborze oscypków nie należy podejmować decyzji pochopnie. Serki niecertyfikowane nie przechodzą kontroli sanepidowej, weterynaryjnej ani Związku Hodowców Owiec i Kóz. Niektóre z nich produkowane są więc w niehigienicznych warunkach, a charakterystyczny kolor zawdzięczają farbowaniu – np. w kawie. Serki grillowane, małe i słone cieszą się ogromną popularnością w całej Polsce i są dostępne nawet nad morzem. Warto jest wiedzieć jak rozpoznawać te oryginalne i koniecznie pytać o certyfikaty – wtedy mamy pewność, że to co kupujemy to prawdziwy oscypek, a nie jeden z wielu serków góralskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here